Warszawska premiera Ornamentu i zbrodni


Warszawska premiera Ornamentu i zbrodni

Zapraszamy na wykłady z okazji premiery Ornamentu i Zbrodni Adolfa Loosa

więcej

Warszawa Funkcjonalna


Warszawa Funkcjonalna

Wznowienie książki „Warszawa Funkcjonalna” Jana Chmielewskiego i Szymona Syrkusa nakładem Centrum Architektury – już w dobrych księgarniach w całej Polsce lub w internetowym sklepie naszego dystrybutora

Więcej o książce

więcej

Bazarch. Pierwsze targi wydawców książek o architekturze


Bazarch. Pierwsze targi wydawców książek o architekturze

Centrum Architektury i Państwomiasto zapraszają na BAZARCH – pierwsze targi wydawców książek o architekturze

Kiedy: w niedzielę, 15 grudnia 2013, od godziny 11 do 20
Gdzie: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa
Co: książki o architekturze w promocyjnych cenach, prosto do wydawców we własnej osobie
Wydarzenia:
– między godziną 14 a 16 książkę „Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka. Rozmowy z architektami” wydaną przez 40 000 Malarzy podpisywać będzie współautorka, Alicja Gzowska
– wśród książek Centrum Architektury oferowanych na Bazarchu będą również dwie nowości: „Ornament i zbrodnia” Adolfa Loosa oraz „Warszawa Funkcjonalna” Jana Chmielewskiego i Szymona Syrkusa
– do grona wystawców dołączyli też: Powojenny Modernizm z plakatami, wydawnictwo Nisza z książką „Warszawskie gorseciki zanikające” oraz Instytut Architektury z książkami „Oczy skóry” i „Reakcja na modernizm – architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”
– o godzinie 18 – premiera „Warszawy funkcjonalnej”, wydanej przez Centrum Architektury. W spotkaniu wezmą udział autorzy wstępu oraz rodzina Jana Chmielewskiego

W przestrzeni na piętrze zaaanżujemy księgarnię, w której będzie można posiedzieć, przejrzeć książki, porozmawiać z wydawcami. Na dole jest kawiarnia i bar. Tu też będzie się działo – Geszeft z Katowic przywiezie śląski dizajn (ubrania, książki, akcesoria, rzeczy do domu) i zorganizuje jednodniowy sklep.

więcej

Adolf Loos nareszcie po polsku


Adolf Loos nareszcie po polsku

Premiera trzeciej książki z naszej serii Fundamenty, „Ornamentu i Zbrodni” Adolfa Loosa w BWA Galeria Miejska w Tarnowie, 28 listopada 2013 roku o 17.

Więcej informacji o książce

więcej

For Example. New Polish House w Berlinie


For Example. New Polish House w Berlinie

Wystawa „Na przykład. Nowy dom polski” pod nazwą „For Example. New Polish House” wyruszyło w zagraniczną trasę! Pierwszy przystanek w Berlinie, we wspaniałej galerii Instytutu Polskiego. Makiety mają widok na Wyspę Muzeów, a berlińczycy mają okazję poznać polską architekturę.

Wystawa będzie czynna do 7 lutego 2014, od poniedziałku do piątku, w godz. 10-18.

28 listopada 2013 o godz. 19 w galerii Architekturforum Aedes będzie miało miejsce wydarzenie towarzyszące – spotkanie dyskusyjne na temat polskiej architektury: Podiumsdiskussion: Über zeitgenössische Architektur

Wystąpią Arno Brandlhuber, Joanna Kusiak i Grzegorz Piątek.
Dyskusję poprowadzi Nadin Heinich.

Program towarzyszący dofinansowało Biuro Kultury m.st. Warszawy
Wystawa powstała dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner wystawy: Labra, Viabizzuno, Swann Lighting

więcej

Kiedy katedry były białe Le Corbusiera


Kiedy katedry były białe Le Corbusiera

Centrum Architektury wydało drugą książkę Le Corbusiera po polsku. Premiera dzieła „Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych” 19 października 2013 roku w Warszawie.

SPOTKANIA PROMOCYJNE

PREMIERA. WARSZAWA
Bar Studio (Pałac Kultury), sobota, 19 października 2013, 16:00, wykłady:
dr Roman Chymkowski – „Europejczyk w Nowym Jorku. O potrzebie nieustającego odkrywania Ameryki”
prof. Waldemar Baraniewski – „Amerykańskie impresje”

WROCŁAW – modernistyczne Audytorium Wydziału Chemii UWr, ul. Joliot-Curie 13 – piątek, 25 października 2013, 19:00

POZNAŃ – Kluboksięgarnia Głośna, ul Św. Marcin – piątek, 6 grudnia 2013, 17:00

Więcej informacji o książce

więcej

Pólmaraton domów we Wrocławiu


Pólmaraton domów we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na Półmaraton domów, wydarzenie towarzyszące wystawie Na przykład. Nowy dom polski, która jest otwarta jeszcze do 13 października.

Półmaraton domów to seria kilkuminutowych prezentacji najciekawszych projektów domów jednorodzinnych przygotowanych przez najlepszych wrocławskich architektów.

28 września 2013
Godz. 15.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Projekty zaprezentują:

Mikołaj Smoleński / Sofft platforma projektowa
Adrian Wyparło / Nowoczesne domy regionalne
Roman Rutkowski / Roman Rutkowski Architekci
Rafał Specylak, Kuba Woźniczka / KameleonLab
Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski / VROA
Anna Misiura, Łukasz Kabarowski / KMA
Piotr Zybura
Szymon Brzezowski+Juliusz Erdmann
Igor Kaźmierczak / s3ns
Tomasz Głowacki / Pracownia Architektury Głowacki
Grid Architekci – Artur Toboła, Agnieszka Zając
studio BASIS Dariusza Sirojcia i Krzysztofa Szkółki

więcej

Na przykład. Nowy dom polski we Wrocławiu


Na przykład. Nowy dom polski we Wrocławiu

Wrocławska edycja wystawy Na przykład. Nowy dom polski już w Muzeum Architektury. Można ją będzie oglądać do 13 października, a w sobotę 28 września, o godzinie 15, Muzeum Architektury zaprasza na Półmaraton domów czyli prezentację świeżutkich projektów domów jednorodzinnych autorstwa pracowni architektonicznych z Wrocławia i nie tylko.

Podczas otwarcia wystawy gośćmi Centrum Architektury i Muzeum Architektury było dwoje prelegentów. Dr hab. Irma Kozina, historyczka sztuki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach specjalizująca się w badaniu sztuki i architektury Górnego Śląska, autorka m.in. książki „Ikony dizajnu w województwie śląskim”, wygłosiła wykład pt. „Współczesne definiowanie domu jednorodzinnego, a dr Roman Rutkowski, wrocławski architekt, krytyk architektury i wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej podzielił się z publicznością swoim przemyśleniami na temat domowości w prelekcji o tym właśnie tytule.

Fot. Mirosław Łanowiecki. Więcej zdjęć wkrótce.

Więcej informacji o wystawie

więcej

Wykład Davida Crowleya i premiera angielskiego AR/PS


Wykład Davida Crowleya i premiera angielskiego AR/PS

Niemal 50 lat po otwarciu futurystycznych stacji Powiśle, Ochota i Śródmieście na warszawskiej linii średnicowej, Centrum Architektury zaprasza na wieczór poświęcony autorom tych ikon modernizmu – Arseniuszowi Romanowiczowi i Piotrowi Szymaniakowi.

Spotkajmy się 9 września w socrealistycznym foyer Teatru Studio na wykład Davida Crowleya – autora m.in. książki Warsaw (2003) i kuratora głośnej wystawy Cold War Modern (Victioria & Albert Museum, 2008-2009) – i oficjalną premierę anglojęzycznej książki ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak opublikowanej przez Centrum Architektury i Instytut Adama Mickiewicza.

Potem przejdziemy do Baru Studio. Podczas całego wieczoru książka będzie do kupienia w specjalnej cenie (59 zamiast 89 zł).

Świętujmy razem modernistyczne dziedzictwo Warszawy!

Poniedziałek, 9 września 2013, 19:00
Teatr Studio, Pałac Kultury i Nauki
Organizator: Centrum Architektury, Partner: Teatr Studio

PROGRAM

WYKŁAD
David Crowley: Now that the Future is the Past… the Central Station and Socmodernist Architecture in Poland
Warszawski Dworzec Centralny i związana z nim sekwencja stacji kolei podmiejskiej (Stadion, Powiśle, Śródmieście, Ochota) należą do specjalnej kategorii buydynków powstałych w Polsce i Bloku Wschodnim w latach 60. i 70. W szarym pejzażu mieszkalnych punktowców i zuniformizowanych biurowców, te socmodernistyczne budowle wyróżniają się inżynierską wirtuozerią, abstrakcyjną plastyką i wysoką jakością. Dramatyczne nadwieszenia i kosmiczne formy katowickiego Spodka czy krakowskiego hotelu Forum stawiały wyzwanie grawitacji i wieszczyły przyszłość. David Crowley – badacz i autor od dawna zaangażowany w polską tematykę – przedstawi swoje refleksje na temat wzlotu i upadku tych symboli PRL oraz ich miejsca we współczesnej Polsce.
(wykład zostanie wygłoszony po angielsku, bez tłumaczenia na polski)

KSIĄŻKA
ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak
Anglojęzyczny album o odkrytych na nowo warszawskich modernistach.
Blisko 400 stron, 200 ilustracji, teksty 8 polskich i zagranicznych autorów, wywiady.
Arseniusz Romanowicz (AR, 1910-2008) i Piotr Szymaniak (PS, 1911-1967) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.
Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.
„ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Romanowicza o Dworcu Centralnym z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.
W albumie „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Tłem albumu są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.
Książka, pod redakcją Grzegorza Piątka, zaprojektowana przez Błażeja Pindora, jest dostępna w księgarniach oraz w sklepach internetowych, m.in. Bęc Zmiana i Architrend. Wkrótce rozpocznie się zagraniczna dystrybucja albumu. Będzie on też prezentowany na New York Art Book Fair (19-22 września).

więcej

Otwarcie wystawy Na przykład. Nowy dom polski w Muzeum Architektury we Wrocławiu


Otwarcie wystawy Na przykład. Nowy dom polski w Muzeum Architektury we Wrocławiu

W najbliższy czwartek, 5 września, zapraszamy na otwarcie wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

więcej