Wykład Davida Crowleya i premiera angielskiego AR/PS


Wykład Davida Crowleya i premiera angielskiego AR/PS

Niemal 50 lat po otwarciu futurystycznych stacji Powiśle, Ochota i Śródmieście na warszawskiej linii średnicowej, Centrum Architektury zaprasza na wieczór poświęcony autorom tych ikon modernizmu – Arseniuszowi Romanowiczowi i Piotrowi Szymaniakowi.

Spotkajmy się 9 września w socrealistycznym foyer Teatru Studio na wykład Davida Crowleya – autora m.in. książki Warsaw (2003) i kuratora głośnej wystawy Cold War Modern (Victioria & Albert Museum, 2008-2009) – i oficjalną premierę anglojęzycznej książki ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak opublikowanej przez Centrum Architektury i Instytut Adama Mickiewicza.

Potem przejdziemy do Baru Studio. Podczas całego wieczoru książka będzie do kupienia w specjalnej cenie (59 zamiast 89 zł).

Świętujmy razem modernistyczne dziedzictwo Warszawy!

Poniedziałek, 9 września 2013, 19:00
Teatr Studio, Pałac Kultury i Nauki
Organizator: Centrum Architektury, Partner: Teatr Studio

PROGRAM

WYKŁAD
David Crowley: Now that the Future is the Past… the Central Station and Socmodernist Architecture in Poland
Warszawski Dworzec Centralny i związana z nim sekwencja stacji kolei podmiejskiej (Stadion, Powiśle, Śródmieście, Ochota) należą do specjalnej kategorii buydynków powstałych w Polsce i Bloku Wschodnim w latach 60. i 70. W szarym pejzażu mieszkalnych punktowców i zuniformizowanych biurowców, te socmodernistyczne budowle wyróżniają się inżynierską wirtuozerią, abstrakcyjną plastyką i wysoką jakością. Dramatyczne nadwieszenia i kosmiczne formy katowickiego Spodka czy krakowskiego hotelu Forum stawiały wyzwanie grawitacji i wieszczyły przyszłość. David Crowley – badacz i autor od dawna zaangażowany w polską tematykę – przedstawi swoje refleksje na temat wzlotu i upadku tych symboli PRL oraz ich miejsca we współczesnej Polsce.
(wykład zostanie wygłoszony po angielsku, bez tłumaczenia na polski)

KSIĄŻKA
ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak
Anglojęzyczny album o odkrytych na nowo warszawskich modernistach.
Blisko 400 stron, 200 ilustracji, teksty 8 polskich i zagranicznych autorów, wywiady.
Arseniusz Romanowicz (AR, 1910-2008) i Piotr Szymaniak (PS, 1911-1967) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.
Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.
„ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Romanowicza o Dworcu Centralnym z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.
W albumie „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Tłem albumu są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.
Książka, pod redakcją Grzegorza Piątka, zaprojektowana przez Błażeja Pindora, jest dostępna w księgarniach oraz w sklepach internetowych, m.in. Bęc Zmiana i Architrend. Wkrótce rozpocznie się zagraniczna dystrybucja albumu. Będzie on też prezentowany na New York Art Book Fair (19-22 września).

więcej

Otwarcie wystawy Na przykład. Nowy dom polski w Muzeum Architektury we Wrocławiu


Otwarcie wystawy Na przykład. Nowy dom polski w Muzeum Architektury we Wrocławiu

W najbliższy czwartek, 5 września, zapraszamy na otwarcie wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

więcej

Album Na przykład. Nowy dom polski


Album Na przykład. Nowy dom polski

Wystawa Na przykład. Nowy dom polski w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie już się zamknęła. Otwarcie wrocławskiej edycji, w Muzeum Architektury, już 5 września, ale w księgarni Bookoff w warszawskim MSN, w internetowym sklepie Bęc Zmiany i w muzealnych księgarniach wciąż można kupić dwujęzyczny album towarzyszący wystawie, ze świetnymi zdjęciami Juliusza Sokołowskiego.

więcej

Finisaż wystawy Na przykład. Nowy dom polski


Finisaż wystawy Na przykład. Nowy dom polski

Centrum Architektury zaprasza na oprowadzanie kuratorskie.

W najbliższą niedzielę, 25 sierpnia 2013 roku, ostatni dzień zwiedzania wystawy Na przykład. Nowy dom polski prezentowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3.

Chcesz dowiedzieć się więcej o domach prezentowanych na wystawie, poznać kulisy powstawania ekspozycji, zadać pytanie?

Po wystawie oprowadzą jej kuratorki Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska z Centrum Architektury.

A w księgarni Bookoff w Muzeum Sztuki Nowoczesnej można kupić zaprojektowaną przez Edgara Bąka książkę, w której znajduje się pełna dokumentacja prezentowanych na wystawie projektów, zdjęcia Juliusza Sokołowskiego oraz eseje autorstwa Joanny Kusiak i Pawła Krausa.

Zbiórka w muzealnej kawiarni punktualnie o 13:00, wstęp wolny.

Więcej o wystawie

więcej

AR/PS po angielsku czyli Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak


AR/PS po angielsku czyli Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak

Nie wiesz, jaką pamiątkę sprezentować gościom zza granicy? Właśnie wydaliśmy angielską wersję AR/PS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak. Książkę można zamówić między innymi w internetowym sklepie Bęc Zmiany.

Więcej informacji o książce

więcej

Pomóż upowszechniać wiedzę o architekturze


Drodzy Przyjaciele Centrum Architektury,

W ciągu dwóch lat istnienia nasza fundacja stworzyła trzy wystawy, z których najnowsza, „Na przykład. Nowy dom polski”, będzie przez kilka kolejnych lat promować najlepszą polską architekturę w czasie podróży po Polsce i po świecie, wydała 5 książek, zorganizowała program poświęcony Le Corbusierowi i kilka innych wydarzeń.

Jeszcze w tym roku opublikujemy kolejne 4 tytuły, a wystawa domów pojedzie do Wrocławia i Berlina.

Wszystkim naszym działaniom przyświeca statutowy cel: upowszechnianie wiedzy o architekturze.

Jednak bez Waszego wsparcia nie damy rady domknąć projektu wystawy, realizować naszych i Waszych pomysłów ani planować kolejnych działań. Dotacje i granty, które udaje nam się pozyskać w konkursach, pokrywają jedynie część kosztów projektów. Pozostałą część musimy pozyskać od sponsorów i darczyńców.

Dlatego bardzo liczymy na Wasze wsparcie – jest Was wielu, jeśli choć część z Was wpłaci niewielką kwotę na konto Fundacji, uda nam się skończyć bieżące projekty i zacząć następne. Każda złotówka od wspierających Przyjaciół idzie na działalność statutową: organizację wystaw, publikacje książek, działania promujące architekturę.

Wystarczy wykonać przelew na nasz rachunek, wpisując w tytule “darowizna na działalność statutową”.
Numer konta: ING Bank Śląski 29 1050 1025 1000 0090 3007 8282

Dziękujemy i obiecujemy jeszcze więcej ciekawych spotkań i publikacji!

Zespół Centrum Architektury

więcej

W stronę architektury znowu dostępne


W stronę architektury znowu dostępne

Po krótkiej przerwie spowodowanej wyczerpaniem nakładu jest już w księgarniach nowe wydanie „W stronę architektury” Le Corbusiera, po raz pierwszy przetłumaczone i wydane przez Centrum Architektury.

Szukajcie w dobrych księgarniach w całym kraju. Książkę można też kupić w internetowym sklepie naszego dystrybutora, Bęc Zmiany

więcej

Oprowadzanie kuratorskie


Oprowadzanie kuratorskie

Centrum Architektury zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Na przykład. Nowy dom polski prezentowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3.

Chcesz dowiedzieć się więcej o domach prezentowanych na wystawie, poznać kulisy powstawania ekspozycji, zadać pytanie?
Już w najbliższą niedzielę po wystawie oprowadzi jej współkuratorka Agnieszka Rasmus-Zgorzelska z Centrum Architektury i postara się zaspokoić Waszą ciekawość.

Zbiórka w muzealnej kawiarni w niedzielę 21 lipca punktualnie o 13:00, wstęp wolny.

Więcej o wystawie

więcej

Półmaraton domów - wydarzenie towarzyszące wystawie Na przykład. Nowy dom polski


Półmaraton domów - wydarzenie towarzyszące wystawie Na przykład. Nowy dom polski

Zapraszamy w najbliższy czwartek, 18 lipca 2013, na godzinę 18 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej – a konkretnie do audytorium w pawilonie Emilia – gdzie będzie miał miejsce Półmaraton domów – wydarzenie towarzyszące wystawie Na przykład. Nowy dom polski.

Młodzi architekci pokażą swoje projekty domów jednorodzinnych – właśnie narysowanych, powstających lub niedawno zbudowanych. Krótkie, dynamiczne prezentacje razem zajmą mniej więcej tyle, co półmaraton, maksymalnie do godziny 20 – tylko, że nikt nie będzie z nikim rywalizował! Biegniemy razem do mety z następującymi pracowniami:

137kilo, AP15 Architektura Pasywna, Pl09 – architekci, Aleksandra Wasilkowska, 81.waw.pl, PL.architekci, Moko Architects, Le 2 Workshop, STOPROCENT, Tamizo

Na obejrzenie wystawy zapraszamy przez Półmaratonem – jest czynna od 12 do 20.

Wieczór osłodzi jak zwykle niezawodny Lukullus.

więcej

Wernisaż wystawy


Wernisaż wystawy

Dziękujemy wszystkim za obecność na wykładach i wernisażu wystawy Na przykład. Nowy dom polski. Dziękujemy współorganizatorowi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie, Lukullusowi za ciastka i Winowajcom za wino. Podziękowania dla firm Labra, Viabizzuno i Swann Lighting za wykonanie oświetlenia specjalnie dla wystawy.

Wystawa w Warszawie potrwa do 25 sierpnia 2013, a 5 września zapraszamy na otwarcie edycji wrocławskiej, w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Więcej o wystawie

więcej