AR/PS po angielsku czyli Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak


AR/PS po angielsku czyli Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak

Nie wiesz, jaką pamiątkę sprezentować gościom zza granicy? Właśnie wydaliśmy angielską wersję AR/PS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak. Książkę można zamówić między innymi w internetowym sklepie Bęc Zmiany.

Więcej informacji o książce

więcej

Pomóż upowszechniać wiedzę o architekturze


Drodzy Przyjaciele Centrum Architektury,

W ciągu dwóch lat istnienia nasza fundacja stworzyła trzy wystawy, z których najnowsza, „Na przykład. Nowy dom polski”, będzie przez kilka kolejnych lat promować najlepszą polską architekturę w czasie podróży po Polsce i po świecie, wydała 5 książek, zorganizowała program poświęcony Le Corbusierowi i kilka innych wydarzeń.

Jeszcze w tym roku opublikujemy kolejne 4 tytuły, a wystawa domów pojedzie do Wrocławia i Berlina.

Wszystkim naszym działaniom przyświeca statutowy cel: upowszechnianie wiedzy o architekturze.

Jednak bez Waszego wsparcia nie damy rady domknąć projektu wystawy, realizować naszych i Waszych pomysłów ani planować kolejnych działań. Dotacje i granty, które udaje nam się pozyskać w konkursach, pokrywają jedynie część kosztów projektów. Pozostałą część musimy pozyskać od sponsorów i darczyńców.

Dlatego bardzo liczymy na Wasze wsparcie – jest Was wielu, jeśli choć część z Was wpłaci niewielką kwotę na konto Fundacji, uda nam się skończyć bieżące projekty i zacząć następne. Każda złotówka od wspierających Przyjaciół idzie na działalność statutową: organizację wystaw, publikacje książek, działania promujące architekturę.

Wystarczy wykonać przelew na nasz rachunek, wpisując w tytule “darowizna na działalność statutową”.
Numer konta: ING Bank Śląski 29 1050 1025 1000 0090 3007 8282

Dziękujemy i obiecujemy jeszcze więcej ciekawych spotkań i publikacji!

Zespół Centrum Architektury

więcej

W stronę architektury znowu dostępne


W stronę architektury znowu dostępne

Po krótkiej przerwie spowodowanej wyczerpaniem nakładu jest już w księgarniach nowe wydanie „W stronę architektury” Le Corbusiera, po raz pierwszy przetłumaczone i wydane przez Centrum Architektury.

Szukajcie w dobrych księgarniach w całym kraju. Książkę można też kupić w internetowym sklepie naszego dystrybutora, Bęc Zmiany

więcej

Oprowadzanie kuratorskie


Oprowadzanie kuratorskie

Centrum Architektury zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Na przykład. Nowy dom polski prezentowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3.

Chcesz dowiedzieć się więcej o domach prezentowanych na wystawie, poznać kulisy powstawania ekspozycji, zadać pytanie?
Już w najbliższą niedzielę po wystawie oprowadzi jej współkuratorka Agnieszka Rasmus-Zgorzelska z Centrum Architektury i postara się zaspokoić Waszą ciekawość.

Zbiórka w muzealnej kawiarni w niedzielę 21 lipca punktualnie o 13:00, wstęp wolny.

Więcej o wystawie

więcej

Półmaraton domów - wydarzenie towarzyszące wystawie Na przykład. Nowy dom polski


Półmaraton domów - wydarzenie towarzyszące wystawie Na przykład. Nowy dom polski

Zapraszamy w najbliższy czwartek, 18 lipca 2013, na godzinę 18 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej – a konkretnie do audytorium w pawilonie Emilia – gdzie będzie miał miejsce Półmaraton domów – wydarzenie towarzyszące wystawie Na przykład. Nowy dom polski.

Młodzi architekci pokażą swoje projekty domów jednorodzinnych – właśnie narysowanych, powstających lub niedawno zbudowanych. Krótkie, dynamiczne prezentacje razem zajmą mniej więcej tyle, co półmaraton, maksymalnie do godziny 20 – tylko, że nikt nie będzie z nikim rywalizował! Biegniemy razem do mety z następującymi pracowniami:

137kilo, AP15 Architektura Pasywna, Pl09 – architekci, Aleksandra Wasilkowska, 81.waw.pl, PL.architekci, Moko Architects, Le 2 Workshop, STOPROCENT, Tamizo

Na obejrzenie wystawy zapraszamy przez Półmaratonem – jest czynna od 12 do 20.

Wieczór osłodzi jak zwykle niezawodny Lukullus.

więcej

Wernisaż wystawy


Wernisaż wystawy

Dziękujemy wszystkim za obecność na wykładach i wernisażu wystawy Na przykład. Nowy dom polski. Dziękujemy współorganizatorowi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie, Lukullusowi za ciastka i Winowajcom za wino. Podziękowania dla firm Labra, Viabizzuno i Swann Lighting za wykonanie oświetlenia specjalnie dla wystawy.

Wystawa w Warszawie potrwa do 25 sierpnia 2013, a 5 września zapraszamy na otwarcie edycji wrocławskiej, w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Więcej o wystawie

więcej

Na przykład. Nowy dom polski – album towarzyszący wystawie


Na przykład. Nowy dom polski – album towarzyszący wystawie

Wieczór z dwoma wykładami o architekturze i wernisaż wystawy Na przykład. Nowy dom polski już w najbliższy czwartek w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a tymczasem już można kupić dwujęzyczny album towarzyszący wystawie, ze świetnymi zdjęciami Juliusza Sokołowskiego: Sklep Bęc Zmiany

więcej

Na przykład. Nowy dom polski


Na przykład. Nowy dom polski

Na przykład. Nowy dom polski

więcej

Plac Romanowicza Plac Szymaniaka


Plac Romanowicza Plac Szymaniaka

2 CZERWCA 2013, od godz. 12:00
WARSZAWA POWIŚLE, ul. Kruczkowskiego 3b, Warszawa

  • Podpisz petycję o nazwanie placów przed Warszawą-Powiśle imieniem architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka
  • Zobacz projekcję wyjątkowych materiałów archiwalnych
  • Kup album „ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka”
  • Chodź na wycieczkę architektoniczną po warszawskich dworcach (uwaga, rejestracja! Napisz na rejestracja@centrumarchitektury.org)

Centrum Architektury, we współpracy z Warszawą Powiśle i przy wsparciu stowarzyszenia Powojenny Modernizm rozpoczyna starania o o nazwanie placów przy wejściach na stację Warszawa-Powiśle imieniem architektów Arseniusza Romanowicza (1910-2008) i Piotra Szymaniaka (1911-1967) – projektantów Powiśla, z charakterystycznym okrągłym pawilonem-grzybkiem od strony ulicy Kruczkowskiego, oraz modernistycznych warszawskich dworców: Centralnego, Ochoty, Śródmieścia, Stadionu i Wschodniego (biogramy w odrębnym załączniku).
To pilotaż większej akcji Centrum Architektury zmierzającej do upamiętnienia w nazwach ulic, placów i skwerów co najmniej kilkunastu wybitnych architektów, którzy w XX wieku współtworzyli pejzaż Warszawy.
2 czerwca 2012 r., w ostatni dzień długiego weekendu, na Powiślu odbędzie się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem do władz miasta, połączona z projekcją zdjęć, sprzedażą albumu o architekturze Romanowicza i Szymaniaka oraz wycieczką architektoniczną po warszawskich dworcach.

PETYCJA – zanim ktoś wpadnie na bardziej martyrologiczny pomysł, nazwijmy place przed wejściem na Powiśle na cześć architektów! Wystarczy 200 podpisów osób zameldowanych w Warszawie. Przyjdź i podpisz petycję, Centrum Architektury zajmie się resztą! Podpisy zbieramy cały dzień.
PROJEKCJA – stowarzyszenie Powojenny Modernizm zaprasza na wirtualną podróż przez setki ilustracji archiwalnych pokazujących architekturę warszawskich dworców od lat 40. do dziś. Projekcja będzie wyświetlana non-stop cały dzień.
ALBUM – 8 tekstów, ponad 200 ilustracji, 396 stron o architekturze Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Do kupienia w barze – 89 zł
WYCIECZKA – po dworcach na linii średnicowej oprowadza Grzegorz Piątek. Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona – tylko dla zarejestrowanych uczestników: rejestracja@centrumarchitektury.org Zainteresowanym podamy godzinę i miejsce zbiórki.

Zapraszają: Centrum Architektury i Warszawa Powiśle. Współpraca: Powojenny Modernizm

więcej

Na przykład. Nowy dom polski – po zbiórce


Nie udało się zebrać całej kwoty założonej w projekcie na www.wspieramkulture.pl. Staramy się zdobyć brakujące do budżetu wystawy pieniądze w inny sposób. Ale bardzo dziękujemy za zaufanie i próbę wsparcia wystawy – zachęcamy Was do zasilenia jej budżetu zwykłą darowizną wpłacaną na nasze konto – odwdzięczymy się!

więcej