Plac Romanowicza Plac Szymaniaka


Plac Romanowicza Plac Szymaniaka

2 CZERWCA 2013, od godz. 12:00
WARSZAWA POWIŚLE, ul. Kruczkowskiego 3b, Warszawa

  • Podpisz petycję o nazwanie placów przed Warszawą-Powiśle imieniem architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka
  • Zobacz projekcję wyjątkowych materiałów archiwalnych
  • Kup album „ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka”
  • Chodź na wycieczkę architektoniczną po warszawskich dworcach (uwaga, rejestracja! Napisz na rejestracja@centrumarchitektury.org)

Centrum Architektury, we współpracy z Warszawą Powiśle i przy wsparciu stowarzyszenia Powojenny Modernizm rozpoczyna starania o o nazwanie placów przy wejściach na stację Warszawa-Powiśle imieniem architektów Arseniusza Romanowicza (1910-2008) i Piotra Szymaniaka (1911-1967) – projektantów Powiśla, z charakterystycznym okrągłym pawilonem-grzybkiem od strony ulicy Kruczkowskiego, oraz modernistycznych warszawskich dworców: Centralnego, Ochoty, Śródmieścia, Stadionu i Wschodniego (biogramy w odrębnym załączniku).
To pilotaż większej akcji Centrum Architektury zmierzającej do upamiętnienia w nazwach ulic, placów i skwerów co najmniej kilkunastu wybitnych architektów, którzy w XX wieku współtworzyli pejzaż Warszawy.
2 czerwca 2012 r., w ostatni dzień długiego weekendu, na Powiślu odbędzie się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem do władz miasta, połączona z projekcją zdjęć, sprzedażą albumu o architekturze Romanowicza i Szymaniaka oraz wycieczką architektoniczną po warszawskich dworcach.

PETYCJA – zanim ktoś wpadnie na bardziej martyrologiczny pomysł, nazwijmy place przed wejściem na Powiśle na cześć architektów! Wystarczy 200 podpisów osób zameldowanych w Warszawie. Przyjdź i podpisz petycję, Centrum Architektury zajmie się resztą! Podpisy zbieramy cały dzień.
PROJEKCJA – stowarzyszenie Powojenny Modernizm zaprasza na wirtualną podróż przez setki ilustracji archiwalnych pokazujących architekturę warszawskich dworców od lat 40. do dziś. Projekcja będzie wyświetlana non-stop cały dzień.
ALBUM – 8 tekstów, ponad 200 ilustracji, 396 stron o architekturze Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Do kupienia w barze – 89 zł
WYCIECZKA – po dworcach na linii średnicowej oprowadza Grzegorz Piątek. Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona – tylko dla zarejestrowanych uczestników: rejestracja@centrumarchitektury.org Zainteresowanym podamy godzinę i miejsce zbiórki.

Zapraszają: Centrum Architektury i Warszawa Powiśle. Współpraca: Powojenny Modernizm

więcej

Na przykład. Nowy dom polski – po zbiórce


Nie udało się zebrać całej kwoty założonej w projekcie na www.wspieramkulture.pl. Staramy się zdobyć brakujące do budżetu wystawy pieniądze w inny sposób. Ale bardzo dziękujemy za zaufanie i próbę wsparcia wystawy – zachęcamy Was do zasilenia jej budżetu zwykłą darowizną wpłacaną na nasze konto – odwdzięczymy się!

więcej

Wspieraj kulturę


Wspieraj kulturę

Zobaczcie, jak nas wspierają!

Zostało już tylko 3 dni! Wspierajcie wystawę na Wspieram Kulturę

Już 20 zł wystarczy, aby zostać mecenasem wystawy, w dodatku jest to łatwe, bezbolesne i pozbawione ryzyka – jeśli nie uda nam się zebrać całej założonej sumy, pieniądze zostaną zwrócone do darczyńców.

Więcej o wystawie

Przyłącz się koniecznie!

więcej

Crowdfunding! I ty możesz przyczynić się do produkcji wystawy architektury


Crowdfunding! I ty możesz przyczynić się do produkcji wystawy architektury

Zachęcamy do wsparcia produkcji wystawy NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI.

Wystawa została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak wciąż brakuje nam 50 000 zł.

Chcielibyśmy zebrać 15 000 zł przez portal crowdfundingowy www.wspieramkulture.pl

Każda, nawet najmniejsza wpłata sprawi, że będziecie mogli się poczuć mecenasami tej wystawy!

więcej

więcej

Wystawa domów


Wystawa domów

Ruszyła produkcja makiet na wystawę.

więcej

Na przykład. Nowy dom polski


Na przykład. Nowy dom polski

Centrum Architektury przygotowuje wystawę domów jednorodzinnych, która będzie pokazana w lipcu i sierpniu 2013 w Warszawie (w Muzeum Sztuki Nowoczesnej), a we wrześniu we Wrocławiu (w Muzeum Architektury).

więcej

więcej

ARPS na print control


ARPS na print control

Wydana przez Centrum Architektury, sfinansowana z aukcji kasetonów z Dworca Centralnego książka ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka na portalu print control, prezentującym najlepsze projekty graficzne!
Więcej o książce"

więcej

Tu można kupić Archimemo


Tu można kupić Archimemo

Oto lista miejsc, w których dostępna jest gra edukacyjna Archimemo. Modernizm w Warszawie 1918-1939

Warszawa:

Bęc Zmiana
Traffic
Ukryte miasto
Reset
Mito
Księgarnia przy ul. Wiejskiej
Bajbuk
Szara Cegła
Spiżarnia
Serenissima, Muzeum Narodowe i CSW

Poznań:

Bookarest
Głośna

Kraków:

Księgarnia Młoda
House of Albums

Wrocław:

Tajne Komplety

Katowice:

Zła Buka

I oczywiście przez internet w sklepie Bęc Zmiany

więcej

Wesprzyj Centrum Architektury


Jeśli chcesz wesprzeć działania statutowe Centrum Architektury, a przy okazji trochę mniej oddać fiskusowi za 2012 rok, to został jeszcze tylko 1 dzień na zrobienie przelewu. Liczymy na Was!

Konto Centrum Architektury:
29 1050 1025 1000 0090 3007 8282

Zasady rozliczania darowizn

Jakie warunki musi spełniać przekazana darowizna

więcej

Le CorbusYear na szóstym miejscu


W plebiscycie Trójki zajęliśmy doskonałe szóste miejsce. Konkurencja była silna. Dziękujemy wszystkim za głosy! Wyniki plebiscytu Radiowego Domu Kultury

więcej