Festiwal Budynków: Teatr Wielki – Opera Narodowa

proj. Paulina Derecka

Festiwal Budynków: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Festiwal Budynków to ruchome święto warszawskiej architektury, zbudowane wokół jej najciekawszych przykładów z XX i XXI wieku.

Przed nami kolejna, już trzecia edycja Festiwalu Budynków. Tym razem zapraszamy do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przy pl. Teatralnym. Gmach, obchodzący w 2015 roku 50. rocznicę odbudowy po zniszczeniach wojennych, wciąż skrywa wiele tajemnic i historii do opowiedzenia.

Podczas Festiwalu będzie można zwiedzić z przewodnikiem niedostępne na co dzień wnętrza: zaplecze jednej z największych scen operowych świata, sale ćwiczeń, magazyn scenografii oraz warsztaty, w których powstają rekwizyty i kostiumy; poznać bogatą historię budynku i jego kolejnych przebudów; poznać życie i twórczość Bohdana Pniewskiego – autora powojennej odbudowy gmachu; na spacerze poznać historię otoczenia oraz budynków w sąsiedztwie TW–ON od czasów poprzedzających budowę po dzień dzisiejszy.

Program:

18.05 środa – godz.18.00
wykład Darii Rzepieli „Teatr Wielki – przestrzenne ewolucje w sercu Warszawy”
(Sala Kominkowa, wejście do sali VI portiernią od pl. Piłsudskiego 9)

21.05 sobota
oprowadzanie Magdy Majewskiej i Janka Nowickiego po gmachu. Miejsce zbiórek: wejście główne TW-ON na pl. Teatralnym.
I tura: 11.00, II tura: 11.30, III tura: 12.45

22.05 niedziela – godz. 16.00
spacer kontekstowy po okolicy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne na placu Teatralnym.

01.06 środa – godz. 18.00
Rozmowa o Bohdanie Pniewskim, autorze odbudowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Przepych w czasach szarzyzny”. W spotkaniu udział wezmą Beata Chomątowska oraz Jarosław Trybuś.
(Foyer dolne, od głównego wejścia na pl. Teatralnym)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Na oprowadzania z przewodnikiem obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1797254977164963/

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA
Partner projektu: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Biogramy uczestników:

Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, z wykształcenia europeistka. Współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Stacja Muranów, związana między innymi z “Tygodnikiem Powszechnym”, “Gazetą Wyborczą Stołeczną” i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

dr Jarosław Trybuś – historyk sztuki, kurator, wykładowca, krytyk architektury, zastępca dyrektora Muzeum Warszawy. Autor publikacji Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane projekty urbanistyczne i architektoniczne Warszawy dwudziestolecia międzywojennego (2012), Przewodnika po warszawskich blokowiskach (2008). Współautor Atlasu architektury Poznania (2008), alternatywnego przewodnika po Warszawie Notes from Warsaw (2007), Od Zamku do Browaru. O architekturze Poznania ostatnich stu lat (2005) oraz Lukru i mięsa. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Grzegorzem Piątkiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). Kurator (wraz z Grzegorzem Piątkiem) ekspozycji w Pawilonie Polskim Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Hotel Polonia. Budynków życie po życiu, nagrodzonej na XI Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r. Złotym Lwem za najlepszy pawilon narodowy. Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie krytyki artystycznej (Poznań 2006), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Współautor licznych publikacji poświęconych Warszawie, m.in. Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016), SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy (2012), AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka (2012), Warschau. Der thematische Führer durch Polens Hauptstadt (2009) oraz cyklu Archimapa. Opublikował także Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, obecnie stały felietonista „Gazety Stołecznej” i „Esquire”. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. W 2013 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w warszawskim ratuszu. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, której misją jest popularyzacja wiedzy o architekturze. Obecnie pisze pracę doktorską poświęconą wystawom o Warszawie przygotowanym za prezydentury Stefana Starzyńskiego.

Daria Rzepiela – zajmuje się sztuką przestrzeni, podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze sztuki, designu, animacji i nauki. Studiowała w ESAG – Academie Julian – Penninghen w Paryżu oraz na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa, a także Wydziale Architektury Wnętrz, gdzie w 2009 r. uzyskała stopień doktora. Ukończyła również podyplomowe studia kuratorskie na IHS Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działa jako niezależny twórca. Zrealizowała projekt „Być Wielkim – wirtualny spacer po budynku Teatru Wielkiego – Opery Narodowej” (www.teatrwielki.pl/wirtualnyspacer.pl), nominowany w kategorii „Edukacja i Multimedia” Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2015.

Magdalena Majewska – magister Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, zawodowo związana z działem Literackim i Marketingu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, przewodnik po gmachu Teatru.

Jan Nowicki – absolwent Centrum Europejskiego oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizator debat publicznych w ramach działalności fundacji Forum Europejskie. W swojej działalności naukowej zajmuje się średniowieczną architekturą oraz sztuką i kulturą okresu PRL.

O Festiwalu Budynków:

Wyróżniane w kolejnych odsłonach Festiwalu gmachy często dostępne są dla szerokiej publiczności tylko w części, lub wcale. Niektóre z nich, od dawna wpisane w tkankę miasta, opatrzyły się i stały niemal przezroczyste a ich unikalne walory przestały zwracać uwagę mijających je codziennie warszawiaków. Inne, położone bardziej na uboczu, czy nowe, dopiero oswajane, nie zdążyły jeszcze wpisać się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców.

W ramach Festiwalu, co kilka-kilkanaście tygodni będziemy otwierać dla szerszej publiczności jeden, wybrany gmach proponując serię wydarzeń skupionych wokół jego architektury i epoki, w której powstał.

Bohaterami dwóch poprzednich edycji Festiwalu były Dom Partii oraz Kampus SGH. Bohaterem IV, ostatniej w tym sezonie edycji Festiwalu Budynków będzie Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu.