„Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939”

proj. Raman Tratsiuk (Studio Flow)

W piątkowy wieczór 28 listopada 2014 roku zapraszamy do dawnego kina Amarant w Poznaniu na prezentację pierwszej przekrojowej książki na temat architektury międzywojennego Poznania – miasta, które po odzyskaniu niepodległości świadomie szukało nowego oblicza, własnego miejsca w odrodzonym państwie i swojego pomysłu na nowoczesność.
Autor przedstawia pełną panoramę przemian w architekturze miasta od powstania wielkopolskiego do wybuchu II wojny światowej: gmachy użyteczności publicznej, kamienice, bloki mieszkalne, wille, kościoły, wybrane pomniki i ważniejsze założenia urbanistyczne. Jeden z siedmiu rozdziałów poświęcony jest dorobkowi Powszechnej Wystawy Krajowej. Oprócz gmachów dobrze znanych, takich jak Wyższa Szkoła Handlowa, Dom Żołnierza czy PKO, autor prezentuje projekty zapomniane, między innymi Dom Powstańca, Wyższą Szkołę Pielęgniarek czy prewentorium dziecięce w Kiekrzu – młodzieńczy projekt Macieja Nowickiego.
Architektoniczny pejzaż międzywojennego Poznania ukazany jest na ponad 300 ilustracjach z przedwojennych czasopism, archiwów publicznych i domowych szuflad.
Tekst oparto na dysertacji obronionej na Wydziale Historycznym UAM w 2009 roku, uhonorowanej Nagrodą Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską. 


Po prezentacji książki zapraszamy na kieliszek wina i prezentację unikalnego materiału filmowego z przedwojennego Poznania w sali dawnego kina Amarant.
Tylko tego wieczoru książka w promocyjnej cenie i z autografem autora.

piątek, 28 listopada 2014
godz. 18.00
Dom Amarantowy, Poznań
ul. Słowackiego 19/21

więcej o książce