Centrum Architektury tworzą:

Grzegorz Piątek
Grzegorz
Piątek
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Agnieszka
Rasmus-Zgorzelska
Aleksandra Stępnikowska
Aleksandra
Stępnikowska

Centrum Architektury to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.

Architektura dotyczy wszystkich – i projektantów, i użytkowników, zatem:
 trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi
 trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom
 trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra
 im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy

Przeczytaj statut Fundacji Centrum Architektury

Zarząd organizacji tworzą obecnie trzy osoby, z wieloletnim doświadczeniem w projektach edytorskich, wystawienniczych, edukacyjnych i artystycznych związanych z architekturą, urbanistyką i wzornictwem: Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska.

Grzegorz Piątek (1980), krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), Modernizacion na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach, m.in. Notes from Warsaw (Warszawa 2007), Wallpaper City Guide. Warsaw (Londyn 2008), Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Warszawa, 2008), Architektura Polska/Polen Architektur (Wiedeń 2008). Autor (z J. Trybusiem) przewodnika Warschau. Ein thematisches Fuhrer durch Polens Hauptstadt (Stuttgart 2009) i mapy Use It. Warsaw (Warszawa 2008, 2009 – 2 wydania). Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011).

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska (1972), absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowego Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; studiowała także na kierunku Komunikowanie w Programie Studiów Europejskich/Institut D’Etudes Politiques de Paris w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej oraz na wydziale studiów międzykulturowych na Warwick University w Wielkiej Brytanii. Redaktorka publikacji w języku polskim i angielskim, tłumaczka i autorka tekstów w czasopismach branżowych i popularnych. W latach 2007-2008 twórczyni projektu (wraz z zespołem) oraz redaktor naczelna czasopisma wnętrzarskiego „Dom z Pomysłem”. Od 2009 do 2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator” oraz redaktor prowadzący magazynu „Architektura od wnętrza”. W Centrum Architektury była współkuratorką wystawy Przekierowanie. O zmianie w architekturze przygotowanej na Łódź Design Festival w 2011 roku oraz wystawy Na przykład. Nowy dom polski.

Aleksandra Stępnikowska (1975), absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz w Warszawie (dyplom 2000). W latach 2002-2011 redaktor miesięcznika „Architektura-murator”. Komisarz trzech warszawskich edycji konkursu architektonicznego „Życie w architekturze” organizowanego przez „A-m” (2002, 2004, 2006). Współorganizatorka polskiej prezentacji na międzynarodowej wystawie fotografii architektury Form and non-form. A selection of Central European Photography of Architecture, powstałej przy współpracy Wydawnictwa Murator z Ministerstwami Spraw Zagranicznych i Kultury Austrii, Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Słowenii (Luksemburg 2005). W latach 2006-2007 prowadziła na łamach miesięcznika autorskie projekty związane z fotografią i architekturą: W subiektywie (zdjęcia światowej sławy fotografików przestrzeni, 2006, wraz z J. Sokołowskim) oraz Okładki 2007: Przestrzeń. Młoda polska fotografia (prezentacje prac młodych polskich fotografów, wraz z J. Kołodziejskim). W latach 2008-2011 była kuratorem cyklu okładek „Architektury”, będących przeglądem polskiej grafiki młodego pokolenia, który został włączony przez Muzeum Narodowe w Poznaniu do zbiorów Galerii Plakatu i Designu. Z ramienia miesięcznika „Architektura-murator” zasiadała w komisji selekcjonującej polską prezentację na Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze (2006, 2010). W Centrum Architektury była współkuratorką wystawy Przekierowanie. O zmianie w architekturze przygotowanej na Łódź Design Festival w 2011 roku oraz wystawy Na przykład. Nowy dom polski. Koordynuje publikacje książek i serii wydawniczych.