Festiwal Budynków

Festiwal Budynków to ruchome święto architektury, zbudowane wokół najciekawszych przykładów architektury XX- i XXI-wiecznej w Warszawie. Mecenasem wydarzenia jest Polski Holding Nieruchomości S.A., zaś organizatorem Fundacja Centrum Architektury.

Wyróżniane co kilka tygodni w kolejnych odsłonach festiwalu znakomite gmachy często dostępne są dla zwiedzających lub interesantów tylko w części. Niektóre z nich, od dawna wpisane w tkankę miasta, opatrzyły się, stały się niemal przezroczyste. Ich unikalne walory przestały zwracać uwagę Warszawiaków. Inne, położone bardziej na uboczu, albo nowe, dopiero oswajane, nie zdążyły jeszcze wpisać się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców.

Festiwal Budynków odsłona I

W ramach Festiwalu co kilka tygodni otwieramy jeden, wybrany gmach dla publiczności, organizując serię wydarzeń skupionych wokół jego architektury i epoki.

Bohaterem pierwszej edycji Festiwalu jest budynek Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat”, zlokalizowany u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Nowy Świat – przykład architektury socrealizmu wymykający się schematowi tego stylu znanemu chociażby
z MDM-u czy Pałacu Kultury. Gmach dawnego Domu Partii wybudowany został w latach 1948-52 według projektu zespołu warszawskich Tygrysów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Przez lata był uważany za jeden
z najważniejszych budynków w Polsce. Po przełomie 1989 roku stał się symbolem transformacji, z gmachu władzy zmieniony w siedzibę Giełdy Papierów Wartościowych. Obecnie pełni funkcję komercyjnego biurowca, a od 2009 roku figuruje w rejestrze zabytków.

Podczas Festiwalu można było zwiedzić oryginalne wnętrza, m.in. sale prezydialne na pierwszym piętrze i gabinet dawnego sekretarza PZPR – Bolesława Bieruta, dowiedzieć się więcej o gmachu i jego twórcach dzięki oprowadzaniu i wystawie, a także poznać mało znane, filmowe oblicze tamtej epoki.

Program

13.10, wtorek – 18:30-20:00 – inauguracja Festiwalu: wernisaż wystawy o warszawskich Tygrysach (projekt: MFRMGR Frejda i Gratkowski Architekci, hol główny, wejście A/D).
Wystawę można będzie oglądać codziennie w w godzinach 8:00-18:00 do dnia 23.10

15.10, czwartek – 18:30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego „Dom Partii i Tygrysy: historia gmachu i zespołu” (sala A, 1 p., wejście A/D)

18.10, niedziela – 12:30 – spacer kontekstowy z Andrzejem Skalimowskim wokół Domu Partii – oprowadzanie po bezpośrednim otoczeniu gmachu (zbiórka na dziedzińcu CBF)

20.10, wtorek – 18:30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego „Wspólny Dom i jego lokalne odpowiedniki. Wojewódzkie gmachy partyjne w PRL” (sala A, 1 p., wejście A/D)

22.10, czwartek – 21:00 – nocne spotkanie z architekturą i filmem – „Beton i marmur: kino partii” – wykład dr Justyny Żelasko (Kino KC)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Pierwszej odsłonie Festiwalu towarzyszy pocztówka z autorską grafiką Pauliny Dereckiej.

————————————————-

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA
Partnerzy projektu: Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” S.A.; Kino KC; AMS

————————————————-

Goście pierwszej edycji – wokół Domu Partii:

Andrzej Skalimowski – absolwent Instytutu Historycznego UW, zajmuje się dziejami powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś losami projektujących wówczas architektów. Biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy i autor monografii warszawskiego Domu Partii. Pracuje w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.

Justyna Żelasko – absolwentka historii sztuki i kulturoznawstwa, doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Autorka książki „Przygoda
w pociągu. Początki polskiego modernizmu filmowego” (Ha!art, 2015).

—————————————————-

Festiwal Budynków odsłona II: Szkoła Główna Handlowa

Program:

4.12. piątek – 18.00
– wykład Karola Piekarskiego „Zabudowa miasta Warszawy w obrazach graficznych (według danych historycznych urzędu statystycznego, map, materiałów archiwalnych oraz innych zasobów sieciowych)”
(budynek G, aula VI)

5.12. sobota – 12.00
– spacer z Joanną Koszewską i Grzegorzem Miką po kampusie SGH, I tura
(miejsce zbiórki: podcienia budynku A, ul. Rakowiecka 24)

5.12. sobota – 16.00
– wykład prof. dr hab. Marty Leśniakowskiej „Architekt nieznany? Jan Koszczyc-Witkiewicz i jego architektura”
(budynek G, aula V)

5.12. sobota – 21.00
– koncert Michała Górczyńskiego „Wołanie na budynek i klarnet”
(budynek G, Aula Spadochronowa)

6.12. niedziela – 12.00
– spacer z Joanną Koszewską i Grzegorzem Miką po kampusie SGH, II tura
(miejsce zbiórki: podcienia budynku A, ul. Rakowiecka 24)

6.12. niedziela – 15.30
– wykład prof. dr hab. Marty Leśniakowskiej „Architektura światła. Kampus Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”
(budynek G, Aula Główna)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na oprowadzanie z przewodnikami obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA
Partnerzy projektu: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, AMS

———————————————————

Festiwal Budynków odsłona III: Teatr Wielki-Opera Narodowa

Program:

18.05 środa – godz.18.00
wykład Darii Rzepieli „Teatr Wielki – przestrzenne ewolucje w sercu Warszawy”
(Sala Kominkowa, wejście do sali VI portiernią od pl. Piłsudskiego 9)

21.05 sobota
oprowadzanie Magdy Majewskiej i Janka Nowickiego po gmachu. Miejsce zbiórek: wejście główne TW-ON na pl. Teatralnym.
I tura: 11.00, II tura: 11.30, III tura: 12.45

22.05 niedziela – godz. 16.00
spacer kontekstowy po okolicy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne na placu Teatralnym.

01.06 środa – godz. 18.00
Rozmowa o Bohdanie Pniewskim, autorze odbudowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Przepych w czasach szarzyzny”. W spotkaniu udział wezmą Beata Chomątowska oraz Jarosław Trybuś.
(Foyer dolne, od głównego wejścia na pl. Teatralnym)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Na oprowadzania z przewodnikiem obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA
Partner projektu: Teatr Wielki – Opera Narodowa