For Example. New Polish House w Budapeszcie

Wystawa polskich domów jednorodzinnych przygotowana przez Centrum Architektury została zaprezentowana w FUGA Budapest Center of Architecture, od 30 września do 22 października 2015 roku.

Otwarcie odbyło się 30 września o godz. 18 w Fuga | Budapesti Építészeti Központ, Petőfi Sándor u. 5

Otwarciu wystawy towarzyszył Węgiersko-Polski Półmaraton Domów, poprzedzony wystąpieniem kuratorek. W Półmaratonie uczestniczyli następujący architekci:

Adrián Auth & Balázs Szelecsényi
Soltész Noémi i Nóra Pajer
Hatvani Adam
Kovacs Peter
Łukasz Pastuszka
Karolina Tunajek & Marcin Garbacki
Maciej Siuda
Jacek Krych

Budapeszteński pokaz wystawy został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współorganizatorzy pokazu w Budapeszcie: Instytut Polski w Budapeszcie, FUGA

—————-

Koncepcja kuratorska wystawy:

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością najbliższego sąsiedztwa. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, mądra, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska
kuratorki wystawy

Wystawa to dziewięć makiet i dziewięć „portretów domów”.
Autorzy prezentowanych domów to:
Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group
————————————————————————

Fotografie: Juliusz Sokołowski
Projekt makiet i opraw zdjęć: Marcin Kwietowicz
Wykonanie makiet: Kuba Morkowski, Adam Perka
Wykonanie opraw: Paweł Ciepielewski
Projekt graficzny wystawy i katalogu: Edgar Bąk
Aranżacja wystawy w Budapeszcie: Magdalena Piwowar