Time Machine

Aleksandra Wasilkowska
kurator Jarosław Trybuś

12 czerwca – 2 lipca 2011

Otwarcie instalacji w hali głównej Dworca Centralnego
12 czerwca o godz. 12.00

Naukowcy bardzo dobrze wiedzą, że czas to tylko rodzaj przestrzeni.
Możemy podróżować w czasie tak jak podróżujemy w przestrzeni.

H. G. Wells

Aleksandra Wasilkowska wciąga widzów w bezpośrednie uczestnictwo w swoich projektach. To ludzie współtworzą zdarzenia i przestrzeń jej projektów, często przypadkowo lub balansując na granicy ryzyka. W minionym roku jej instalacja Emergency Exit (tworzona wraz z Agnieszką Kurant) reprezentowała Polskę na weneckim biennale architektury przyprawiając o drżenie łydek wszystkich, którzy zdecydowali się skorzystać z wyjścia bezpieczeństwa – skoku w nieznane. Tak zakwestionowany został porządek bezpieczeństwa nakazany architekturze przez prawo.
Tym razem Wasilkowska wykorzystując pozostałości dawnej informacji wizualnej remontowanego Dworca Centralnego buduje czasoprzestrzenny tunel unoszący chętnych ku górze. Jak pisze autorka „czas jaki mija pomiędzy dwoma zdarzeniami nie jest jednoznacznie określony, lecz zależy od obserwatora i jego układu odniesienia. Instalacja Time Machine to wprawienie dwóch ciał w ruch. Podróżujący uwięzieni w maszynie przemierzają czasoprzestrzeń hali dworca, a czas ich podróży jest nieznany. Podróżujesz więc na własne ryzyko”.

Projekt powstał ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w przestrzeni hali głównej Dworca Centralnego.
Time Machine inauguruje działalność Galerii Open – projektu Dworca Polskiego, otwierającą przestrzenie dworców kolejowych na sztukę.